آموزش های کوچک » نتایج بزرگ همراه با آموزش فارسی

آموزش آسان و سریع برنامه نویسی!

Easy and fast programming - آموزش آسان و سریع برنامه نویسی!

آموزش آسان وسریع برنامه نویسی!

 

برنامه نویسی یا Computer Programming به نوشتن کد های که باعث توسعه دادن نرم افزار های کامپیوتر می شود گفته می شود و به عبارت ساده تر زبان ارتباط انسان و ماشین است و برای محاسباتی که توسط رایانه است طراحی شده است این زبان برای تعریف داده وعملیات و تبدیل هاییی که به صورت خودکار انجام می شود کاربرد دارد.
هدف اصلی برنامه نویسی گرفتن خروجی از یک عکس و یا صفحه وب و یا قطعه نرم افزاری است و این دلیل ترکیب علم و هنر در کامپیوتر است.

 

نسل های برنامه نویسی رایانه:

نسل اول :درسال ۱۹۵۰ با کامپیوتر های اولیه و با ایجاد تغییر درسیم پیچی ها و کلیدها و سوییچ ها انجام شد.که همان زبان صفر ویک است.
نسل دوم :در این زمان افراد به دنبال راه حلی سریع برای کد نویسی بودند که نسل دوم را به وجود اوردند و از نمادها اتفاده کردند.
نسل سوم : در این زمان زبان های طبیعی و کامپایلرهای به وجود امدند.و زبان های سطح بالای برنامه نویسی هم چون BASIC ، PASCAL ، ALGOL ، PL/I و C ایجاد شدند.
نسل چهارم:در این دوره با پیشرفت و آشنایی افراد با کدها این توانایی را به دست آوردند که کد های کمتری بنویسند درحالی که کارهای بیشتری انجام می دهند.این زبان ها نیاز به یک محیط سخت افزاری و وشرایط وامکانات خاص نیاز داشت و استقبال از آن در سال ۱۹۹۰ بسیار زیاد شد.
نسل پنجم : این زبان هنوز به مرحله اجرا نرسیده است و به دلیل محدودیت های سخت افزاری عملی نشده است این نسل سعی می کند که از زبان روز مره برای ارتباط با رایانه استفاده کند

  hire 300x190 - آموزش آسان و سریع برنامه نویسی!

مراحل یادگیری برنامه نویسی :

برنامه نویسی چگونه نوشته می شود؟

فرد برای برقراری ارتباط موثر با رایانه باید افکار خود را با زبان آن منطبق کند و بعد به زبان آن بنویسد.
این افکار باید دارای قوانین خاصی باشد تا رایانه قادر به فهمیدن آن باشد.در علم امروزه به این افکار که طبق قوانین سامان یافته اند کد می گویند بعد از شناخت سخت افزار از کدها آن ها را اجرا و اهداف برنامه نویس را عملی می کنند.

 

انواع برنامه نویسی :

 • خطی یا Linear
 • ساخت‌یافته یا Structured
 • شیء گرا یا Object Oriented
 • خدمات گرا یا Service Oriented

1662 original 300x190 - آموزش آسان و سریع برنامه نویسی!

تفاوت برنامه نویسی و اسکریبت نویسی :

زبان برنامه نویسی با اسکریپت نویسی یه سری تفاوتهایی باهم دارن. زبان برنامه نویسی تمام ویژگی های موردنیاز برای توسعه ی کامل نرم افزار  رو داره، اما زبان اسکریپت نویسی بیشتر برای کارهای تکراری وطولانی  استفاده می شود. کدها در زبان برنامه نویسی قبل از اجرا بررسی می شوند، اما کدها در زبان اسکریپت نویسی معمولا بدون بررسی اجرا می شوند. زبان برنامه نویسی نیازی به قرار گرفتن در یه زبان دیگه نداره، اما زبان اسکریپ نویسی اغلب در محیطهای نرم افزاری دیگه قرار می گیرد تا احرا شود.

 

انواع  زبان های برنامه نویسی:

 

۱-زبان ماشین: برنامه های نوشته شده به این زبان توسط ماشین قابل اجرا بوده نیاز به مترجم ندارند. برنامه نویسی در آن بسیار دشوار است.
۲-زبان اسمبلی: این زبان شکل نمادی زبان ماشین است و در مواقعی که نیاز به سرعت زیاد و زمان واقعی  باشد بیشتر از این زبان در برنامه نویسی استفاده می گردد. برنامه نویسی در این زبان لازمه آشنایی با سیستم است و دارای دشواری خاص خودش است.
۳-زبان های سطح بالا: دستورالعمل هایی که در این زبان های برنامه نویسی وجود دارند نزدیک به زبان های طبیعی هستند. دستوراتی مثل PRINT ، INPUT ، CALLو END به ترتیب برای چاپ اطلاعات در خروجی، خواندن اطلاعات، فراخوانی زیر برنامه ها و مشخص نمودن پایان برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرنددستورات این زبان وابسته به یک ماشین خاص نیستند.
۴-زبان های بسیار سطح بالا: زبان های بانک اطلاعاتی و زبان های شبیه سازی مثل GPSS زبان های بسیار سطح بالا نام می گیرند.

har06u96plhz 300x190 - آموزش آسان و سریع برنامه نویسی!

چند نمونه زبان برنامه نویسی :

 

 • Visual Basic: یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است سال ۱۹۶۴ کالج دارت موث به وسیله آقایان توماس کورتز و جان کمنی با هدف افزایش برنامه نویسی بیشتر دانش آموزان و دانشجویان صورت گرفت.یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های این زبان رابط گرافیکی بودن آن است که خاصیت آن را متمایز کرده است.
 • javascript: درآغاز فردی به نام بردان ایچ در شرکت نت اسکیپ با نام LiveScript به وجود آورد وبعدها به نام Mocha تغییر کرد و نهایتاً به جاوااسکریپت نام گذاری شد. اولین نسخه ان سال ۱۹۹۵انتشار یافت این زبان برنامه نویسی در سطح بالایی قرار دارد .
 • java: این زبان برای اولین بار توسط شرکت sun Microsystems به و جود آمد و در سال ۱۹۹۵منتشر شد. این زبان به صورت ساده، شی‌گرا و مشهور است و بدون خطا هست قابل انتقال و با کارایی بالا و اجرای پویا و نخ‌ کشی‌ است.
 • c : در سال ۱۹۷۰ میلادی ، زبان C ، توسط دنیس ریچی ایجاد شد . که از زبان های قدیمی تر خود یعنی BCPL و B بهره گرفته است برنامه نویسی با سی در مقایسه با زبان های دیگر سطح بالا به سادگی قابل انتقال بوده است این زبان از روش ماژولار پشتیبانی می کند. این زبان دارای جامع بودن ، عمومی بودن، خوانایی، آسانی ، کارآمدی ، و پیمانه ای بودن است . این ویژگی ها سبب محبوبیت این زبان شده است.
 • #c: درسال ۲۰۰۰و توسط ماکروسافت منتشر شد .سی شارپ یک سیستم نوع یکپارچه‌ است که به آن  CTS  می‌گویند یعنی همه انواع ،شامل موارد اصلی مانند Integerها، مشتق شده از System.Object هستند. از ویژگی های آن ساده، مدرن، بودن و برای اهداف عمومی و شیءگرا طراحی شده و امکان انتقال برنامه‌نویسی بسیار مهم را دارد ونوشتن برنامه‌ها برای سامانه‌های تعبیه شده و دارای متغیر سراسری است.
 • ++c: این زبان توسط استراس‌تروپ در سال ۱۹۷۹ کلید خورد.این زبان با داشتن سرعت بالا برای ساخت برنامه های بزرگ در سطح پایین قرار دارد.نسخه تجاری ان اولین بار درسال ۱۹۸۵ وارد بازار شد ویژگی های مهم آن زبان عمومی است و صورت جامع از چندین شیوه برنامه ‌نویسی استفاده می کند وامکان انتخاب دهد و بدون یک محیط پیچیده عمل می کند.
 • Python :یک زبان برنامه نویسی در حال پیشرفت است و هیچ نشانه ای از کمرنگ شدن آن در آینده وجود ندارد. شما این زبان را می توانید در وب اپلیکیشن ها، نرم افزارهای کامپیوتری، سرورهای شبکه یادگیری ماشین و… بیابید.
  اگر شما در حوزه امنیت سایت کار می کنید باید بدانید که پایتون می تواند برای سرویس های Back-End و API ها مفید باشد.
 •  php  درسال ۱۹۹۵ توسط راسموس لِردورف ایجاد شد. در آغاز Hypertext Preprocessor به معنای پیش پردازنده ی ابرمتن است اما بعد ها php از عبارت personal homepageبه معنای صفحه خانگی شخصی گرفته شده. php یک زبان پویا برای طراحی وب است که امکان ادغام با html را دارد کدهای php به وسیله یه وب سرور که این نرم افزار روی اون نصب باشه منتشر میشن. دستورهای این زبان به صورت مستقیم می تونن درون کدهای html قرار بگیر.

 

 

 

آموزش فارسی

تیم آموزش فارسی تمامی تلاش خود را در راستای رضایت و بالابردن علم و دانش شما عزیزان به کار می برد تا ذره کوچک برای جبران اعتماد و قدردانی شما کاربران گرامی باشد پس در این راه با اشتراک گذاری مطالب این سایت در شبکه های اجتماعی خودتان همچنین با ارسال نظرات و انتقادات خود ما را یاری رسانید...

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*

تخفیف 30%
کد تخفیف 75%
کد تخفیف 100%
تخفیف 50%
دانلود مقاله اشتباهات هزینه دار سئو SEO
کد تخفیف 13%
کد تخفیف 20%
کد تخفیف 90%
شانس خود را برای دریافت جایزه دریافت کنید!
آدرس ایمیل و تلفن همراه خود را وارد کنید و چرخ را چرخانید. این شانس شما برای به دست آوردن تخفیف های شگفت انگیز است!