افزونه های تخصصی جوملا

امتیاز 5.00 ( 2 رای )

افزونه های تخصصی جوملا

 

چیزی که به نظر می رسد این است که بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو عملی پیچیده و با هزینه بالا می باشد ولی باید خدمت شما عرض کنم که این قضیه برای سایت های جوملایی کمی متفاوت است. علت این امر هم قدرت بالای سیستم مدیریت محتوای جوملا می باشد که به شما این امکان را می دهد تا تعداد زیادی صفحه با کیفیت بالا برای سایت خود ایجاد نمایید. بنابراین شناخت و تسلط بر سیستم مدیریت محتوای جوملا این امکان را به شما می دهد راحت تر از چیزی که به نظر شما می رسد سایت خود را به صورت مقدماتی برای موتورهای جستجو بهینه سازی نمایید.

 

در انتخاب کلمات کلیدی حتما به نکات زیر توجه داشته باشید :

* قبل از انتخاب کلمات کلیدی چند دقیقه فکر کنید و خود را به جای کاربر هدف قرار دهید به گونه ای که اگر شما به جای او باشید و قرار باشد در موتورهای جست جو واژه ای جستجو کنید چه وژه ای جست جو می کنید.

* کلمات کلیدی شما به گونه ای انتخاب شوند که شامل نام برند،محصولات،خدمات و اطلاعات شما باشند.

* با توجه به اینکه اکثر موتورهای جستجو حساس به حروف بزرگ نیستند نیازی به استفاده از حروف بزرگ در واژه های خود نیستید.

* نباید در کلمات کلیدی از کلماتی استفاده نمایید که دارای املای یکسان ولی معانی متفاوت هستند زیرا ممکن است کاربر با یکی از این واژه ها وارد سایت شما شده ولی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا نکند. موتورهای جست جو بعضی اوقات نتایجی را به شما نمایش می دهند که مربوط به واژه ی جستجو شده توسط شما می باشد که استفاده از این واژه های مرتبط می تواند به عنوان کلمه کلیدی مناسب شناخته شود.

 

هنگام نصب جوملا نباید اطلاعات نمونه آن را بر روی سایت خود نصب نمایید:

یکی از مهم ترین دلایلی که توصیه می شود که اکیدا اطلاعات نمونه را نصب نکنید این است که اگر این اطلاعات در پایگاه داده موتورهای جست جو مانند گوگل ایندکس شوند از دو جنبه سئو سایت شما با مشکل روبه رو می شود و هم در رتبه و هم پیج رنک شما تاثیر می گذارد. اول اینکه موتورهای جستجو اطلاعاتی از سایت شما را ثبت نموده اند که هیچ ارتباطی با ماهیت و موضوع سایت شما ندارد و دلیل دوم که مهمتر نیز می باشد این است که پس از حذف این اطلاعات نمونه از سایت خود آدرس ها و لینک هایی را که در موتورهای جستجو ثبت شده اند از بین برده اید که این امر خود بر روی سئو سایت به ویژه میزان اعتمادی که موتورهای جستجو باید نسبت به سایت شما پیدا کنند تاثیر به شدت منفی دارد. پس توصیه می شود که از نصب اطلاعات نمونه خودداری نمایید.

 

غیر فعال کردن لینک مربوط به pdf ها

زمانی که که ما سایت جوملایی را بررسی می کنیم گاهی اوقات متوجه می شویم که لینک های حاوی فایل های pdf در رتبه بالاتری نسبت به صفحات اصلی شما در موتورهای جست جو قرار دارند. حال اشکال این اتفاق کجاست؟ کاربران قادر نیستند که به صورت مستقیم از طریق فایل های pdf وارد سایت شما شده و از تمام اطلاعات و خدمات سایت شما استفاده نمایند. پس شما می توانید در قسم مدیریت مطالب خود لینک مربوط به pdf ها را غیر فعال نمایید.

 

قفل کردن آدرس سایت بر روی www

قبلا در برخی از انجمن ها مطلبی را در این زمینه مطالعه کردم که جا دارد از تهیه کنندگان آن تشکر کنم. من در این قسمت سعی می کنم آن مطلب را کامل نمایم. بعضی ها فکر می کنند که داشتن و نداشتن www موجب ایجاد دو آدرس برای موتورهای جستجو می شود این در حالی است که اگر یک سایت جوملایی داشته باشید و از پروتکل https نیز صرف نظر کنیم. شکل معمول و استانداردی که توصیه می شود از آن برای معرفی آدرس صفحه اصلی سایت خود استفاده نماییم به صورت:

http://www.yoursite.com

 

فعال کردن cache:

سایت هایی با حجم کم و سرعت بالا هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجویی مانند گوگل فوق العاده حائز اهمیت می باشد و این امکان را هم به کاربران و هم به موتورهای جست جو می دهد که بهتر و مفیدتر با سایت شما ارتباط بر قرار نمایند. برای این منظور می توانید در قسمت تنظیمات عمومی سایت خود cache را فعال نمود ولی قابل خواندن و نوشتن بودن فایل cache خود را نیز به یاد داشته باشید.

 

لوگو جوملا - افزونه هاي تخصصی جوملا

افزونه های تخصصی جوملا

 

Spiderها و robotها و crawlerها و سایت های جوملایی

شاید شما قبلا اطلاعاتی در زمینه Spiderها و robotها و crawlerها داشته باشید و بدانید که آن ها به گونه ای برنامه نویسی می شوند که عمل crawl کردن محتویات سایت شما را مثل متن ها و لینک ها را انجام دهند و آن ها را در دیتابیس موتورهای جستجو قرار داده و با توجه به الگوریتم موتورهای جست جو سایت شما را رتبه بندی نمایند. جالبه بدانید که crawlerها وقتی برای اولین بار وارد سایت شما می شوند به اولین چیزی که توجه می کنند لینک های شما در صفحه هایتان می باشد. سپس متن های شما را می خوانند و لینک هایی که قبلا بررسی نموده اند دریافت می کنند.

Crawler یک درخواست ارسال می کند به یک سروری که از سایت شما میزبانی می کند و نحوه دریافت این درخواست تقریبا مثل حالتی که مرورگرها صفحاتی را که شما می خواهید ببینید پیگیری می کنند.

 

زمانی که در حال ایجاد یک صفحه هستید:

هنگامی که در حال ایجاد و ویرایش یک صفحه هستید مطمئن شوید که آن صفحه جزو صفحاتی نیست که توسط Crawler مورد بررسی می باشد و از این قضیه نیز نگران نباشید زیرا پس از آماده شدن صفحات شما توسط Crawler مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

صفحات حاوی لینک های زیاد:

این گونه از صفحات که حاوی لینک های زیادی هستند(به استثنا نقشه سایت) برای Crawlerها مشکوک محسوب می شوند و حتی لازم است که این نکته را خدمت شما عرض کنم که ما این گونه از سایت ها را در زمره سایت های سپم قرار می دهیم حتی اگر موتورهای جستجو این موضوع را تشخیص ندهند. برای حل این مشکل می توان از توضیحات و متن به جای بکاربردن لینک های زیاد به تنهایی استفاده نماییم.

 

صفحاتی که دارای محتویات خیلی قدیمی هستند:

محتویات قدیمی سایت شما مانند آرشیو وبلاگ شما ضرورتا آسیبی به رنک شما در موتورهای جستجو وارد نمی کند ولی نبود آن ها موجب ارتقای رنک شما خواهد شد. موضوع آزاردهنده ای که در رابطه با آرشیو ها با آن رو به رو هستیم تعداد دفعاتی است که این محتویات بر روی سایت شما آشکار و لود می شوند. و همچنین ممکن است این اشتباه برای Crawlerها پیش آید که شما از محتویات یکسان چندین بار در سایت خود استفاده نموده اید که این خود مصداق سپم برای سئو می باشد. پس بهتره که ریسک نکرده و آرشیو خود را محدود کرده و مطمئن شویم که محتویاتی که گذشته به کار برده اید مجددا به کار نبرید.

 

اطلاعات شخصی:

بهتر این است که اطلاعات شخصی را بر روی وب منتشر نکنیم ولی اگر به هر دلیلی مجبور هستید این کار را انجام دهید امکان دسترسی Crawler را به آن ها ببندید. دلایل زیادی وجود دارد که نباید اجازه دهید در بعضی از مواقع Crawlerها صفحات شما را ایندکسنمایند و مواردی که من عرض نمودم تعدادی از رایج ترین این موارد بود.

 

ثبت نقشه سایت

شما علاوه بر قرار دادن نقشه سایت خود در فایل robots.txt می توانید آن ها را در موتورهای جست جو مانند گوگل ثبت نمایید. البته با ثبت نقشه سایت خود این انتظار را نداشته باشید که تمام صفحات شما crawle می شود. اما همانطور که قبلا عرض کردم باز سفارش می کنم که حتما نقشه سایت خود را ایجاد کرده و ثبت نمایید چون با این کار می توانید Crawlerها را برای بررسی صفحات خود راهنمایی نمایید.

 

اقداماتی را که شما قبلا تجربه آن را نداشتید و مطمئن نیستید این اقدام درست یا نادرست را انجام ندهید:

تمام اقداماتی را که این نگرانی را برای شما ایجاد می کند که احتمال دارد سایت شما توسط موتورهای جستجو جریمه شود را به هیچ وجه انجام ندهید. این اقدامات می تواند شامل استفاده از متن های مخفی و … باشد.

 

در ادامه با ما همراه باشید…