افزونه های تخصصی جوملا

امتیاز 5.00 ( 2 رای )

افزونه هاي تخصصی جوملا

 

چیزي که به نظر می رسد این است که بهینه سازي سایت براي موتورهاي جستجو عملی پیچیده و با هزینه بالا می باشد ولی باید خدمت شما عرض کنم که این قضیه براي سایت هاي جوملایی کمی متفاوت است. علت این امر هم قدرت بالاي سیستم مدیریت محتواي جوملا می باشد که به شما این امکان را می دهد تا تعداد زیادي صفحه با کیفیت بالا براي سایت خود ایجاد نمایید. بنابراین شناخت و تسلط بر سیستم مدیریت محتواي جوملا این امکان را به شما می دهد راحت تر از چیزي که به نظر شما می رسد سایت خود را به صورت مقدماتی براي موتورهاي جستجو بهینه سازي نمایید.

 

در انتخاب کلمات کلیدي حتما به نکات زیر توجه داشته باشید :

* قبل از انتخاب کلمات کلیدي چند دقیقه فکر کنید و خود را به جاي کاربر هدف قرار دهید به گونه اي که اگر شما به جاي او باشید و قرار باشد در موتورهاي جست جو واژه اي جستجو کنید چه وژه اي جست جو می کنید.

* کلمات کلیدي شما به گونه اي انتخاب شوند که شامل نام برند،محصولات،خدمات و اطلاعات شما باشند.

* با توجه به اینکه اکثر موتورهاي جستجو حساس به حروف بزرگ نیستند نیازي به استفاده از حروف بزرگ در واژه هاي خود نیستید.

* نباید در کلمات کلیدي از کلماتی استفاده نمایید که داراي املاي یکسان ولی معانی متفاوت هستند زیرا ممکن است کاربر با یکی از این واژه ها وارد سایت شما شده ولی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا نکند. موتورهاي جست جو بعضی اوقات نتایجی را به شما نمایش می دهند که مربوط به واژه ي جستجو شده توسط شما می باشد که استفاده از این واژه هاي مرتبط می تواند به عنوان کلمه کلیدي مناسب شناخته شود.

 

هنگام نصب جوملا نباید اطلاعات نمونه آن را بر روي سایت خود نصب نمایید:

یکی از مهم ترین دلایلی که توصیه می شود که اکیدا اطلاعات نمونه را نصب نکنید این است که اگر این اطلاعات در پایگاه داده موتورهاي جست جو مانند گوگل ایندکس شوند از دو جنبه سئو سایت شما با مشکل روبه رو می شود و هم در رتبه و هم پیج رنک شما تاثیر می گذارد. اول اینکه موتورهاي جستجو اطلاعاتی از سایت شما را ثبت نموده اند که هیچ ارتباطی با ماهیت و موضوع سایت شما ندارد و دلیل دوم که مهمتر نیز می باشد این است که پس از حذف این اطلاعات نمونه از سایت خود آدرس ها و لینک هایی را که در موتورهاي جستجو ثبت شده اند از بین برده اید که این امر خود بر روي سئو سایت به ویژه میزان اعتمادي که موتورهاي جستجو باید نسبت به سایت شما پیدا کنند تاثیر به شدت منفی دارد. پس توصیه می شود که از نصب اطلاعات نمونه خودداري نمایید.

 

غیر فعال کردن لینک مربوط به pdf ها

زمانی که که ما سایت جوملایی را بررسی می کنیم گاهی اوقات متوجه می شویم که لینک هاي حاوي فایل هاي pdf در رتبه بالاتري نسبت به صفحات اصلی شما در موتورهاي جست جو قرار دارند. حال اشکال این اتفاق کجاست؟ کاربران قادر نیستند که به صورت مستقیم از طریق فایل هاي pdf وارد سایت شما شده و از تمام اطلاعات و خدمات سایت شما استفاده نمایند. پس شما می توانید در قسم مدیریت مطالب خود لینک مربوط به pdf ها را غیر فعال نمایید.

 

قفل کردن آدرس سایت بر روي www

قبلا در برخی از انجمن ها مطلبی را در این زمینه مطالعه کردم که جا دارد از تهیه کنندگان آن تشکر کنم. من در این قسمت سعی می کنم آن مطلب را کامل نمایم. بعضی ها فکر می کنند که داشتن و نداشتن www موجب ایجاد دو آدرس براي موتورهاي جستجو می شود این در حالی است که اگر یک سایت جوملایی داشته باشید و از پروتکل https نیز صرف نظر کنیم. شکل معمول و استانداردي که توصیه می شود از آن براي معرفی آدرس صفحه اصلی سایت خود استفاده نماییم به صورت:

http://www.yoursite.com

 

فعال کردن cache:

سایت هایی با حجم کم و سرعت بالا هم براي کاربران و هم براي موتورهاي جستجویی مانند گوگل فوق العاده حائز اهمیت می باشد و این امکان را هم به کاربران و هم به موتورهاي جست جو می دهد که بهتر و مفیدتر با سایت شما ارتباط بر قرار نمایند. براي این منظور می توانید در قسمت تنظیمات عمومی سایت خود cache را فعال نمود ولی قابل خواندن و نوشتن بودن فایل cache خود را نیز به یاد داشته باشید.

 

 

Spiderها و robotها و crawlerها و سایت هاي جوملایی

شاید شما قبلا اطلاعاتی در زمینه Spiderها و robotها و crawlerها داشته باشید و بدانید که آن ها به گونه اي برنامه نویسی می شوند که عمل crawl کردن محتویات سایت شما را مثل متن ها و لینک ها را انجام دهند و آن ها را در دیتابیس موتورهاي جستجو قرار داده و با توجه به الگوریتم موتورهاي جست جو سایت شما را رتبه بندي نمایند. جالبه بدانید که crawlerها وقتی براي اولین بار وارد سایت شما می شوند به اولین چیزي که توجه می کنند لینک هاي شما در صفحه هایتان می باشد. سپس متن هاي شما را می خوانند و لینک هایی که قبلا بررسی نموده اند دریافت می کنند.

Crawler یک درخواست ارسال می کند به یک سروري که از سایت شما میزبانی می کند و نحوه دریافت این درخواست تقریبا مثل حالتی که مرورگرها صفحاتی را که شما می خواهید ببینید پیگیري می کنند.

 

زمانی که در حال ایجاد یک صفحه هستید:

هنگامی که در حال ایجاد و ویرایش یک صفحه هستید مطمئن شوید که آن صفحه جزو صفحاتی نیست که توسط Crawler مورد بررسی می باشد و از این قضیه نیز نگران نباشید زیرا پس از آماده شدن صفحات شما توسط Crawler مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

صفحات حاوي لینک هاي زیاد:

این گونه از صفحات که حاوي لینک هاي زیادي هستند(به استثنا نقشه سایت) براي Crawlerها مشکوك محسوب می شوند و حتی لازم است که این نکته را خدمت شما عرض کنم که ما این گونه از سایت ها را در زمره سایت هاي سپم قرار می دهیم حتی اگر موتورهاي جستجو این موضوع را تشخیص ندهند. براي حل این مشکل می توان از توضیحات و متن به جاي بکاربردن لینک هاي زیاد به تنهایی استفاده نماییم.

 

صفحاتی که داراي محتویات خیلی قدیمی هستند:

محتویات قدیمی سایت شما مانند آرشیو وبلاگ شما ضرورتا آسیبی به رنک شما در موتورهاي جستجو وارد نمی کند ولی نبود آن ها موجب ارتقاي رنک شما خواهد شد. موضوع آزاردهنده اي که در رابطه با آرشیو ها با آن رو به رو هستیم تعداد دفعاتی است که این محتویات بر روي سایت شما آشکار و لود می شوند. و همچنین ممکن است این اشتباه براي Crawlerها پیش آید که شما از محتویات یکسان چندین بار در سایت خود استفاده نموده اید که این خود مصداق سپم براي سئو می باشد. پس بهتره که ریسک نکرده و آرشیو خود را محدود کرده و مطمئن شویم که محتویاتی که گذشته به کار برده اید مجددا به کار نبرید.

 

اطلاعات شخصی:

بهتر این است که اطلاعات شخصی را بر روي وب منتشر نکنیم ولی اگر به هر دلیلی مجبور هستید این کار را انجام دهید امکان دسترسی Crawler را به آن ها ببندید. دلایل زیادي وجود دارد که نباید اجازه دهید در بعضی از مواقع Crawlerها صفحات شما را ایندکسنمایند و مواردي که من عرض نمودم تعدادي از رایج ترین این موارد بود.

 

ثبت نقشه سایت

شما علاوه بر قرار دادن نقشه سایت خود در فایل robots.txt می توانید آن ها را در موتورهاي جست جو مانند گوگل ثبت نمایید. البته با ثبت نقشه سایت خود این انتظار را نداشته باشید که تمام صفحات شما crawle می شود. اما همانطور که قبلا عرض کردم باز سفارش می کنم که حتما نقشه سایت خود را ایجاد کرده و ثبت نمایید چون با این کار می توانید Crawlerها را براي بررسی صفحات خود راهنمایی نمایید.

 

اقداماتی را که شما قبلا تجربه آن را نداشتید و مطمئن نیستید این اقدام درست یا نادرست را انجام ندهید:

تمام اقداماتی را که این نگرانی را براي شما ایجاد می کند که احتمال دارد سایت شما توسط موتورهاي جستجو جریمه شود را به هیچ وجه انجام ندهید. این اقدامات می تواند شامل استفاده از متن هاي مخفی و … باشد.

 

در ادامه با ما همراه باشید…

 

 

۰/۵ ( ۰ نظر )